הטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית

הטכנולוגיה בתחום הרפואה מתקדמת בקצב מהיר וכיום היא כוללת גם דרכים חדשות לזיהוי סרטן הערמונית. במאמר הבא נרחיב על כך ונציג את מאפייני התחום על רקע השינויים שמתחוללים בו

הדרך להבין את הטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית היא להכיר את מאפייני המחלה, להבין מה מייחד אותה ולהביא בחשבון גם את התסמינים. מבחינה מקצועית, אפשר בכל אחד מהשלבים הללו להתייעץ עם פרופסור רענן ברגר שהוא אונקולוג מוסמך ומנהל היחידה האונקולוגית בבית החולים שיבא. במקביל, ניתן גם לאסוף את המידע הרלוונטי דרך הרופא המשפחה ולקבל הפניות לרופא מטפל מקצועי.

הדבר המעניין ביותר לגבי הטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית קשורה לאופן שבו מיישמים אותה. אם בעבר היה צורך בהשקעת משאבים רבים בזיהוי סרטן הערמונית או בטיפול במחלה, הרי שכיום יש את הטכנולוגיה המתאימה בצורה זמינה יותר מכל תקופה אחרת בהיסטוריה.

היתרון: הרס הבלוטה הנגועה בלי פגיעה בכלי דם סמוכים

הטכנולוגיה הקיימת מאפשרת לבצע סוג של ניתוח עבור כאלה שסובלים מסרטן הערמונית, למרות שבעבר הם לא יכלו לעבור ניתוח. ברמה הטכנית, מדובר על טכנולוגיה שעושה שימוש בזרם חשמלי כדי להרוס את התאים הסרטניים ולהסיר את בלוטת הערמונית. יתרה על כך, אותה טכנולוגיה מאפשרת להרוס את הבלוטה הנגועה בלי שום פגיעה בכלי דם סמוכים – וכאן גם טמון היתרון שלה.

במילים אחרות, הטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית יכולה להתאים לגברים בטווח רחב של גילאים ולשפר את איכות החיים שלהם. אפשר וצריך כמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע כגון פרופסור רענן ברגר לפני שמנסים לאמץ אותה, אך ניתן גם להיות מעודדים מהאופן שבו טכנולוגיות חדשות מאומצות בענפי הרפואה בכלל ובתחום האונקולוגי בפרט.

מאפיינים של הטכנולוגיה החדשה

גם אנשים שאין להם רקע מקצועי באונקולוגיה יכולים להבין את החשיבות של הטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית. אם נכנסים לעובי הקורה, מגלים למשל שיש לטכנולוגיה הזו מספר היבטים:

א. מכשיר ייעודי – המכשיר שבו משתמשים על מנת ליישם את הטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית שימש בעבר אך ורק לטובת הסרת גידולים בכבד ובלבלב. במקור, הסיבה לכך הייתה שממילא מדובר על גידולים שנמצאים בקרבת כלי דם גדולים ולכן הסיכוי לפגוע בהם היה קטן. אבל עכשיו ניתן ליישם את הטכנולוגיה גם באזורים צפופים ולטפל באופן ממוקד בסרטן הערמונית.

ב. זיהוי אזור הגידול – הטכנולוגיה הקיימת מאפשרת לזהות את האזור שבו קיים הגידול ולהעביר אליו פולסים חשמליים שפוגעים בתאים הסרטניים. במקביל, אותה טכנולוגיה שמזהה את אזור הטיפול לא מערבת אזורים קרובים או כלי דם סמוכים ולכן מאפשרת לטפל רק בגידול.

ג. תופעות לוואי – חשוב לציין שהטכנולוגיה החדשה בסרטן הערמונית לא כרוכה בהופעת תופעות לוואי. אמנם יש צורך בהרדמה מלאה ובהחלט ייתכן שאותה הרדמה היא זו שתביא להופעת תופעות הלוואי, אך הטכנולוגיה לכשעצמה לא אמורה להביא להופעת תסמינים מיוחדים.

איך מזהים את סרטן הערמונית?

כמו כל טכנולוגיה או סוג אחר של טיפול רפואי, אחוזי ההצלחה עולים כאשר מזהים את המחלה מוקדמת. ספציפית לגבי סרטן הערמונית, התסמינים מופיעים כאשר כבר יש גידול וכאשר הוא כבר מפעיל לחץ על צינור השופכה. כתוצאה מכך, התסמינים עלולים להופיע גם שנים אחרי היווצרות הטיפול עצמו.

החדשות הטובות הן שאפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע כגון פרופסור רענן ברגר עוד לפני הופעת התסמינים עצמם וכדי לעקוב אחריהם במשך זמן. בזכות הטכנולוגיה החדשה שקיימת, הזיהוי של סרטן הערמונית הופך להיות פשוט אבל גם היעילות עם ההתמודדות עולה.