האביב ופתיחת עונת השיפוצים – טיפים לשיפוץ נכון שיחסוך לכם זמן וכסף

כמו בכל שנה, גם השנה האביב מבשר את פתיחתה של עונת השיפוצים. שיפוץ עלול להפוך למסובך ויקר, ולכן כדאי מאוד להתכונן אליו בהתאם. אספנו 7 שלבים חשובים בהכנה לחידוש הבית.

אביב זו תקופה של פריחה והתחדשות, ובהתאם לכך רבים מאיתנו מרגישים צורך לחדש את מראה הבית. תכנון נכון של שיפוץ או חידוש הבית יסייע לכם לצלוח את התהליך בהצלחה ואולי אפילו לחסוך מעט כסף. הנה 7 שלבים חשובים בהכנה לחידוש הבית:  

שלב ראשון – בניית תקציב

השלב הראשון בתכנון שיפוץ הוא בניית התקציב. היקף התקציב שתעמידו לשם ביצוע השיפוץ יקבע את היקף העבודות, איכות החומרים שתקנו ועוד, ולכן חשוב להתחיל בשלב זה.

חשוב מאוד לזכור שפעמים רבות במהלך השיפוץ צצות בעיות ועיכובים אשר עלולים להאריך את זמן השיפוץ, וחשוב מכך – להגדיל את התקציב. לכן חשוב מאוד להכין עתודות תקציביות- רצוי לדאוג כלומר אם תקציב השיפוץ הוא 100,000, רצוי שתדאגו שיהיו ברשותכם לפחות 120,000 שקלים.

שלב שני – בחירת איש מקצוע

בחירת איש המקצוע הוא אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך השיפוץ. מידת המקצועיות, האמינות, והניסיון של הקבלן המשפץ, משפיעה מאוד על המראה הסופי של ביתכם. בחירה בקבלן לא מקצועי עלולה להשאיר אתכם עם בעיות רבות בבית (נזילות, רטיבויות, מרצפות עקומות וכדומה), עם חלקים מכוערים בבית עקב רמת גימור נמוכה, ולהכריח אתכם לבצע שיפוץ נוסף בתוך זמן קצר, מה שיעלה לכם בעוד זמן וכסף.

לכן מומלץ מאוד להקדיש זמן לשלב זה ולבחור קבלן שיפוצים בקפידה. חוות דעת של משפחה, חברים ומכרים הם הדרך הטובה ביותר להתרשם מקבלן, אך לא תמיד דרך זו זמינה. במצב זה, רצוי ללכת ולבדוק את עבודתם של הקבלנים המעומדים, על מנת שתוכל להתרשם ממקצועיות עבודתו של הקבלן. אל תתביישו לשאול את הדיירים המתגוררים בבית ששיפץ הקבלן על איכות עבודתו והאם הם מרוצים.

שלב שלישי – תכנון מעמיק ויסודי

שלב תכנון השיפוץ הוא חיוני וחשוב מאין כמוהו. בשלב זה אתם למעשה מחליטים על היקף השיפוץ, כלומר, אילו דברים ברצונכם לשפץ. נוכחותו של איש המקצוע שבחרתם חיונית בשלב זה. איש מקצוע מנוסה יסייע לכם לאתר בעיות צפויות או דברים נוספים שעליכם לשפץ, ובמקביל, הוא יעזור לכם להבין האם היקף השיפוץ עליו החלטתם מתאים לתקציב שיש לכם.

שלב רביעי – תכנון סדר העבודה

תכנון סדר עבודה נכון ויעיל יכול לסייע לכם מאוד בזמן השיפוץ: הוא יפחית את חוסר הנוחות הכרוכה בביצוע שיפוץ. חשוב לזכור כי חוסר הנוחות אינה רק שלכם, אלא של כל בני הבית, ויש להתחשב גם בהם בתכנון השיפוץ ומהלכו. כך, תוכלו לקצר את זמן השיפוץ (ואולי אפילו להוריד עלויות), ולחסוך לכם ולבני משפחתכם כאב ראש גדול.

שלב חמישי – בחירת חומרים

בחירת החומרים תקבע במידה רבה את איכות השיפוץ והגימור, וכמובן גם את מראה הבית. בשלב זה אתם בוחרים באילו חומרים בדיוק ישתמש הקבלן על מנת לשפץ את ביתכם.  אם אתם מחליפים דלתות, למשל- בשלב זה תבחרו באיזה דלתות תשמתשו- דלתות פשוטות או דלתות רב בריח איכותיות ועמידות?

לאיכות החומרים שתבחרו השלכות תקציביות רחבות היקף ולכן כדאי להתייעץ כאן עם בעל מקצוע. היות ואף אחד מאיתנו לא מתכנן לשפץ כל שנה, אנו ממליצים לבחור בחומרים איכותיים ועמידים ככל הניתן.

שלב שישי – ארגון הבית לפני שיפוץ

את החומרים קניתם, אבל איפה תאכסנו אותם? שיפוץ לא גוזל ממכם רק זמן וכסף אלא גם בויתור על חלקים מסויימים מהבית במהלכו. חשבו מראש היכן תניחו את חומרי השיפוץ בבטחה, היכן תמקמו את ציוד השיפוץ של הקבלן, אילו מכשירי חשמל ניתן להוציא מהבית (על מנת שלא יתמלאו באבק וכדומה) ועוד.

שלב שביעי – פטור מארנונה

טיפ קטן אך משמעותי שיכול לחסוך לכם כמה מאות או אלפי שקלים. בזמן השיפוץ לא צריך לשלם ארנונה. גשו לרשות המקומית ובקשו פטור מתשלום הארנונה בזמן השיפוץ.

כך תבחרו את דלת הכניסה החדשה שלכם

דלת הכניסה לבית היא השער לבית ועל כן יש לה השפעה רבה על האווירה שהיא משרה על הבית, אך גם על תחושת הבטחון. בתהליך של בחירת דלתות כניסה חשוב מאוד לבחון את ההיבט העיצובי, ואת האופן בו משתלבת הדלת עם העיצוב הכולל של הבית או לפחות של סביבתה המיידית, אך לא פחות מכך ואולי אף יותר, חשוב לבחון את מידת הבטחון שמעניקה הדלת, שכן זהו התפקיד המרכזי של דלת כניסה לבית.

בוחרים דלת כניסה יפה אבל בטוחה

בסופו של דבר, תפקידה המרכזי של דלת כניסה לבית הוא להעניק לנו בטחון מרבי, כאילו הייתה חלק מקירות הבית. בכדי לאפשר לנו לצאת ולהיכנס מהבית עלינו ליצור פתח ייעודי בקירות הבית, אך בכדי למנוע כניסה ויציאה של גורמים בלתי מורשים עלינו למלא את החלל הריק שנוצר בפתח, ואת זה אנחנו עושים באמצעות דלת כניסה. על דלת הכניסה להיות עמידה דיה בכדי למנוע פריצה לבית, ולא פחות מכך עליה להיות עמידה בפני איתני הטבע אליהם היא חשופה ללא הרף.

רמת הבטחון שיודעת דלת כניסה להציע, ואת זה חשוב מאוד להבין בתהליך של בחירת דלתות כניסה, נקבעת על פי שני פרמטרים מרכזיים: החומר ממנו עשויה הדלת והמשקופים ומנגנון הנעילה המותקן בה. דלת כניסה בטוחה חייבת להיות נטולת נקודות תורפה. כך למשל, אם בדלת שלכם מותקן מנגנון נעילה רב בריחי מתוחכם, אבל הדלת כוללת עיטור זכוכית דרכו ניתן לחדור את הדלת באמצעים מתאימים, זוהי נקודת תורפה רגישה מאוד. ככל שהסביבה בה אתם מתגוררים חשופה ליותר סיכוני פריצה (אזורי פשע ומרכזי ערים), כך חשוב יותר להקפיד על נושא זה ולהיפך.

נושא העיצוב לא פחות חשוב

אחרי שאמרנו את זה, בתהליך של בחירת דלתות כניסה אי אפשר להתעלם מנושא העיצוב, ולא בכדי. דלת הכניסה ממוקמת באזור בו שוהים בני הבית יותר מכל, אזור הסלון, המטבח והכניסה לבית, והיא הדלת דרכה עוברים בני הבית בכל יום, יותר מפעם אחת. לעיצוב של הדלת ואפילו לתחושת החוזק שלה ישנה השפעה על האווירה שהיא משרה ועל כן חשוב להשקיע לא מעט מחשבה ומאמץ בגיבוש המודל העיצובי של דלת הכניסה.

התאמת דלת הכניסה לעיצוב הבית הוא תהליך מקצועי שחייב לעלות בקנה אחד עם עקרונות עיצוב מקצועיים. הדלת יכולה להיות מעוצבת על פי מודל של ניגודיות לעיצוב הכולל, והיא יכולה להשלים אותו. היא יכולה להשרות אווירה של עיצוב מודרני, או אווירה חמימה וכפרית.

הדלת יכולה ליצור תחושה של פתח הכניסה והיציאה מהבית והיא יכולה להיות הרבה יותר מזה. לכל מהלך עיצובי שתעשו סביב דלת הכניסה תהיה השפעה מהותית על מאפיינים אלה, ולכן כדאי לעבור את תהליך העיצוב בסיוע איש מקצוע המתמחה בתחום של עיצוב פנים ואולי אף בתחום הספציפי של דלתות לבית.

לקנות במקום הנכון

לבסוף, עד כמה שזה יישמע מוזר, למקום בו תקנו את דלת הכניסה ישנה השפעה משמעותית על היכולת שלכם לבחור את הדלת הנכונה והמתאימה לכם ביותר. מבחר הדגמים, הסיוע המקצועי שמגישים לכם אנשי המכירות ואנשי המקצוע, הייעוץ סביב הצרכים הספציפיים שלכם, כל אלה משפיעים על טיב ההחלטה שתקבלו בתהליך של בחירת דלתות כניסה, ולכן חשוב להתייעץ עם קרובי משפחה וחברים, לקבל המלצות וחוות דעת מקצועיות מאנשים העוסקים בתחום, כמו אדריכלים ומעצבי פנים, ולפנות למקום הנכון שבו תוכלו לקבל את כל התמיכה הדרושה לכם לצורך קבלת ההחלטה.